دکوراسیون و معماری

انواع سنگ آنتیک و سنگ‌های برجسته برای پوشش دیوار و مقایسه آن‌ها

سنگ آنتیک چیست

قبول دارید همه ما به دنبال شیک‌ترین و به‌روزترین دکورها و نماها برای منزل‌مان هستیم؟ استفاده از سنگ آنیتک یکی از مدرن‌ترین روش‌ها برای زیباسازی دکور خانه است. بیشتر افراد سنگ آنتیک را به دلیل زیبایی و استحکام بالا انتخاب می‌کنند. در این مطلب به بررسی کامل این سنگ و سایر سنگ‌هایی که در دکور منزل به کار می‌روند، می‌پردازیم. با خواندن ادامه مطلب با مدرن‌ترین شیوه زیباسازی خانه آشنا شوید.

بررسی انواع دیوارپوش سنگی که هر کدام رازی دارند…

انواع سنگ آنتیک

 

هر نوع سنگی که در ابعاد و اشکال مختلف در نمای ساختمان به کار رود، دیوارپوش سنگی نام دارد. دیوارپوش‌ های سنگی دارای انواع مختلفی هستند. در ادامه به ۵ مورد از معروف‌ترین دیوارپوش های سنگی می‌پردازیم که یکی از یکی زیباتر هستند.

اگر دوست دارید به جز دیوارپوش سنگی با دیگر انواع دیوار پوش نیز آشنا شوید حتما مطالب دیگر را هم دنبال کنید.

سنگ آنتیک یا دکوراتیو، محبوب مثل شاگرداول‌ها

 
آنتیک نوعی سنگ است که به کمک قطعه‌های کوچک سنگ‌های مختلف تولید می‌شود. برای ساخت این سنگ زیبا از قطعات سنگ‌هایی مثل تراورتن یا گرانیتی کمک می‌گیرند.
 
 

سنگ مرمر، درخشان مثل ماه

 

سنگ مرمر نوع مشهور و زیبایی از انواع دیوارپوش سنگی است. قیمت سنگ مرمر بالا است، اما شکوه و جلوه بسیار خوبی به نمای بیرونی و داخلی خانه می‌دهد.

جدای از مقاومت بالا، سنگ مرمر صیقل‌پذیری زیادی نیز دارد. همچنین این سنگ گرد و غبار را نیز جذب نمی‌کند. از معایب سنگ مرمر می‌توان به خراشیده‌شدن، قیمت بالا و تاثیرپذیری در برابر مواد شیمیایی اشاره کرد.

 

 

سنگ تراورتن، به یادماندنی مثل چشمه‌های معدنی

 

سنگ تراورتن نوع دیگری از سنگ‌های طبیعی است که در ادارات و پاساژها کاربرد زیادی دارد. سنگ تراورتن آتشکوه، عباس آباد، حاجی آباد و دره بخاری از انواع معروف سنگ‌های تراورتن هستند. از مزایای این سنگ‌ها دوام بالا در برابر تغییرات محیطی، وزن کم و عایق صدا بودن است.

 

 

سنگ گرانیتی، قوی مثل کوه

 

سنگ گرانیت نیز در تزئینات خانه گزینه مناسبی است. نوع مصنوعی آن نیز طرفداران زیادی دارد. مقاومت بالا در برابر رطوبت و فرسایش همراه با تنوع بالا در طرح و رنگ از مزایای این سنگ است. همین مقاومت بالا سبب شده‌است که از این نوع سنگ برای استفاده از مکان‌های پرتردد استفاده شود. 

 

 

سنگ آجری، مستحکم مثل گنبد قابوس

 

دیوار پوش‌های آجری به دلیل قیمت پایین و تنوع بالایی که دارند گزینه مناسبی برای بسیاری از افراد به شمار می‌آیند.

درمنازل مسکونی، تجاری یا اداری از سنگ پوش آجر استفاده می‌شود. دیوارپوش آجری با اندازه‌های متفاوت زیبایی منزل را دو چندان می‌کند.

سنگ آنتیک چیست و در چه فضاهایی کاربرد دارد؟

 

سنگ انتیک چیست

 

در ساخت‌وسازهای مدرن از سنگ تزئینی به جای دیوارپوش، برای بخش‌های مختلف خانه استفاده می‌شود. موراد کاربرد این سنگ‌ها شامل: دیوار حمام، دستشویی و دکوراسیون پذیرایی است. اگر به دنبال مدرن‌ ترین نوع دیوارپوش هستید حتما در مطلب انواع دیوارپوش ویژگی‌های دیوارپوش کرنر را بررسی کنید.

سنگ آنتیک طبیعی یا مصنوعی، مساله این است!

این سنگ دو نوع طبیعی و مصنوعی دارد. نوع طبیعی را با اتصال قطعات سنگ‌های مرمریت، تراورتن، اونیکس و ترونیکس به یکدیگر توسط چسب رزینی می‌سازند. نوع مصنوعی، از سمنت پلاس ساخته می‌شود.

سنگ آنتیک در چه فضاهایی کاربرد دارد؟

به دلیل دوام خوبی که این سنگ دارد، هم در فضای داخلی و هم خارجی ساختمان قابل استفاده‌است. کاربرد سنگ آنتیک، شامل موارد زیر می‌شوند:

 • حیاط و نمای بیرونی ساختمان
 • دیوار سرویس بهداشتی و حمام
 • اطراف شومینه
 • دیوار پشتی تلویزیون و اتاق خواب
 • فضای داخلی پارکینگ
 • لابی هتل‌ها و دیوار آشپرخانه
به جز سنگ آنتیک، دیوارپوش های کرنر و دیوارپوش های چرمی هم برای هتل‌ها مناسب هستند. اگر دوست دارید با انواع دیوارپوش آشنا شوید حتما مطالب دیگر ما را هم دنبال کنید.

سنگ آنتیک بر اساس جنس چند نوع دارد؟

تنوع سنگ های آنتیک

این سنگ تزئینی بر اساس جنس آن به ۴ دسته تقسیم می‌شود که به شرح زیر است:

۱. مالون، سنگ آنتیک مکعب مستطیلی

سنگ مالون در ساخت و ساز ساختمان‌ها کاربرد زیادی دارد. این سنگ‌ها از یک سمت کاملاً صاف و مسطح هستند. شکل آن‌ها شبیه به مکعب مستطیل است.
از سنگ های آنتیکی که از خرده سنگ‌های مالون ساخته می‌شود، در نمای ساختمان و راه پله استفاده می‌کنند.
 
 

ماسه‌ای، سنگ آنتیک با اتصال‌های عجیب!

نوع ماسه‌ای این سنگ‌ها به دو دسته آهکی و سیلیسی تقسیم می‌شود. در نوع آهکی ماسه‌ها توسط کلسیم کربنات به یکدیگر متصل می‌شوند. در نوع سیلیسی اتصال به وسیله سیلیس انجام می‌شود.
 
 

گرانیتی، سنگی با قابلیت ترکیب

سنگ گرانیتی بسیار زیبا و بادوام است و باتوجه به کاری که روی سطح آن انجام می‌شود به انوع مختلفی مثل: چکشی، صیقلی، تیشه‌ای و کلنگی تقسیم می‌شود. استفاده ترکیبی از انواع مختلف سنگ‌های آنتیک زیبایی این سنگ را چند برابر می‌کند.
 
 

تراورتن، سنگ آنتیک از جنس متفاوت رسوب

این سنگ‌ها از رسوبات چشمه‌های آب گرم تشکیل می‌شوند از ویژگی آنها می‌توان به تنوع رنگی بالا، مقاومت سایشی پایین و مقاومت فشاری بالا اشاره کرد.

در نمای راه‌پله و نمای خارجی ساختمان، دیوار اپن آشپزخانه و باغچه از این سنگ استفاده می‌شود.

بررسی 3 دسته از سنگ‌های تزئینی آنتیک بر اساس شکل و مدل

 

دسته بندی سنگ آنتیک

سنگ آنتیک علاوه بر جنس براساس شکل و مدل نیز تقسیم‌بندی می‌شوند. در ادامه سه دسته از این سنگ‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

الف. سنگ گیوتین یا قیچی

اگر انواع مختلف سنگ‌ها توسط گیوتین خرد شوند، سنگ قیچی یا گیوتین نام دارند. قطعات سنگ‌های خرد شده را با چسب رزین متصل می‌کنند و به شکل‌های مستطیل و مربع وجود دارند.

از سنگ گیوتین در کنار کاغذ دیواری یا نقاشی در تزئین خانه استفاده می‌کنند و این سنگ در زیبایی نمای داخلی یا خارجی منازل نقش زیادی دارد.

ب. سنگ آنتیک پازلی

این سنگ کاملاً منظم برش داده می‌شود، به همین دلیل پازلی نام دارد. شکل و اندازه‌های این سنگ مختلف است و بر اساس نوع سنگی که از آن ساخته شده قیمت‌های متفاوتی دارد.
 

پ. سنگ آنتیک پروفیل

سنگ‌های پروفیل از جدیدترین نوع سنگ‌های آنتیک هستند. از ویژگی این سنگ‌ها یکدستی و صافی سطح آن‌ها است. از ابزارهای نیم گرد برای شکل‌دهی به این سنگ‌ها استفاده می‌کنند.

استفاده از سنگ آنتیک در تزئین خانه چه مزایایی دارد؟


سنگ آنتیک در دکور منزل

 

این سنگ‌های تزئینی مزایای زیادی دارند، به همین دلیل محبوبیت زیادی به خصوص برای استفاده در ساختمان پیدا کرده‌اند. از مزایای این سنگ‌ها به موارد زیر می‌توان اشاره کرد:

 • مقاومت نسبت به تغییرات محیط
 • وزن پایین و آسانی حمل و نقل
 • تنوع رنگی و شکلی بالا
 • نصب سریع و راحت به دیوار
 • قابلیت تمیز کردن ساده
 • انعطاف بالا و عایق مناسب برای صدا
 • چسبندگی زیاد و آسان به ملات به دلیل تخلخل بالا
اگر به دنبال دیوارپوش سبک هستید می‌توانید دیوارپوش کرنر و دیوارپوش PVC تهیه کنید.

 

معایب سنگ آنتیک که نباید ساده از آن گذشت

 • امکان نفوذ و تجمع حشرات در فاصله بین سنگ‌ها
 • جنس زبر
 • عدم قابلیت رنگ‌پذیری
 • عدم قابلیت استفاده در فضای منحنی شکل

سخن پایانی

زندگی در خانه‌ای مدرن و زیبا یا داشتن محل کاری به‌روز و شیک برای همه ما لذت‌بخش است. در این مطلب به بررسی سنگ آنتیک و سایر سنگ‌ها که مدرن‌ترین طرح‌های دکوراسیون داخلی با آن‌ها ساخته می‌شوند، پرداختیم. مزایا و معایب سنگ آنتیک را بررسی کردیم. با انواع جنس سنگ آنتیک نیز آشنا شدیم. امیدوارم این مطلب در تصمیم‌گیری به کمک‌تان بیاید. اگر هنوز سوالاتی دارید که در این مطلب به آن‌ها نپرداخته بودیم، حتما مطلب انواع دیوارپوش را بخوانید. در نظرات نیز پاسخگوی سوالات شما هستیم.

 

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.