ایده های خلاقانه

یک عکس خوب چه ویژگی هایی دارد؟

نکات عکس خوب که باید بدانی

خیلی اوقات آدم‌ها می‌پرسن ویژگی‌ های یک عکس خوب چیه؟ طبق تجربه و دیدن عکس‌های مختلف از ادم‌های حرفه‌ای تو این مطلب نکات عکس خوب را باهات به اشتراک می‌ذارم. خوندن این نکات بهت کمک می‌کنن اما بهترین نتیجه را وقتی می‌گیری که در عمل انجامشون بدی. مثلا درسته که تو این مطلب حسابی راجع به پرسپکتیو و نور حرف زدیم اما تا سعی نکنی پرسپکتیو را در عمل تمرین کنی، یاد گرفتنش هم امکان‌پذیر نیست. خودم از این مطلب چیزای زیادی یاد گرفتم، همراهم باش تا مدل فکر کردن و عکس گرفتنت کلا عوض بشه!

نکات عکس خوب که یاد گرفتنشون آسونه!

۱- ترکیب جذابی خلق کن / نکته اول از سری نکات عکس خوب

نکات گرفتن عکس خوب

ترکیب جزو اولین نکاتی هست که در کلاس‌های عکاسی آموزش داده می‌شه. اما با رعایت کردن چه نکاتی می‌شه بگیم ترکیب را رعایت کردیم؟

با رعایت کردن مفاهیمی مثل قانون یک سوم و قانون تقارن تا حد قابل توجهی تصویرمون قشنگ‌تر می‌شه اما آیا تکنیک دیگه‌ای هم هست که رعایت کردنش تغییر قابل توجهی ایجاد کنه؟

بله که هست. چند تا از مهم‌ترین‌هاش هم همین الان یاد می‌گیری. اول از همه بریم تا با قانون یک سوم و قانون تقارن آشنا بشیم:

الف) قانون یک سوم:

اگر عکس را یک مستطیل بزرگ در نظر بگیریم می‌شه با دو خط عمودی و دو تا خط افقی همون مستطیل را به نه مستطیل کوچیک تقسیم کنیم. این چهار خط با هم چهار تا نقطه تقاطع تشکیل می‌دن که اون نقاط، نقاط طلایی عکاسی هستن.

سعی کن سوژه‌هات را روی نقاط طلایی قرار بدی تا معجزه اتفاق بیفته!

ب) تاثیر قانون تقارن در گرفتن عکس خوب:

وقتی عکاس برای گرفتن عکسی قانون تقارن را رعایت کرده‌؛ اگه خطی از وسط تصویر بکشی دو طرف تصویر مشابه همدیگه هستن. تو خیابون‌هایی که دو طرفشون درخت‌های مشابه دارن می‌تونی عکس‌های متقارن بگیری.

پ) تکنیک فضای منفی:

وقتی بخش زیادی از تصویر خالی باشه و یا رنگ‌های خنثی داشته‌باشه تمرکز روی سوژه بیشتر می‌شه و تکنیک فضای منفی اتفاق می‌افته.

برای تمرین این تکنیک می‌تونی از پارچه به عنوان پس زمینه اجسام استفاده کنی و وقتی بیرون می‌ری به فضاهای خالی بیشتر توجه کنی.

ت) تکنیک استفاده از خطوط هدایت‌گر:

 همونطور که داخل مطلب عکاسی پرتره حرفه‌ ای هم گفتیم وقتی از خطوطی مثل جاده و رودخونه برای هدایت چشم مخاطب به سمت سوژه استفاده می‌کنیم در واقع داریم از خطوط هدایت‌گر کمک می‌گیریم.

ث) عمق میدان در نکات عکس خوب:

به فاصله بین دوربین و سوژه گفته می‌شه که خودت تعیین می‌کنی. مثلا وقتی عمق میدان زیادی داریم اشیای دورتر از سوژه هم واضح به نظر می‌رسن.

چطور ترکیب بندی را یاد بگیرم؟

برای یاد گرفتن ترکیب بندی پیشنهادم اینه که  ازهر سوژه چندین عکس با کادر بندی‌های متفاوت بگیری.

برای این کار می‌تونی از زوم استفاده کنی، زاویه دیدت را تغییر بدی ، موقعیت سوژه را در کادر یا فاصله خودت با سوژه را تغییر بدی. هر چقدر بخوای موضوع اصلی عکس مورد توجه بیشتری قرار بگیره ، باید از قرار دادن جزئیات و سوژه‌های دیگه در کادر خودداری کنی.

چطور برای تابلوی سه بعدی عکاسی کنم؟

نکات گرفتن عکس خوب برای تابلو سه بعدی

چون تابلوی سه بعدی یکی از محصولات پرطرفدار ماست این سوال که “چه عکسی برای ساخت تابلوی سه بعدی خوبه؟” زیاد از ما پرسیده می‌شه.

تابلوی سه بعدی تابلویی سه وجهیه که از سه طرف، سه تصویر مختلف را نشون می‌ده. این تصاویر بهترین عکس‌هایی هستن که شما برای ما فرستادین.

داشتن یک تابلو که نشونه‌ای از سه خاطره متفاوت و خوبه، خیلی تو حس و حال خوبمون نقش داره.

مثلا عکس فارغ التحصیلی، نامزدی، عکس‌های خانوادگی، عکس اولین باری که نوزادمون را بغل گرفتیم. همشون خاطراتی هستن که همیشه دوست داریم ازشون مراقبت کنیم برای همین داشتن تابلویی که هر سه خاطره را همزمان نشون می‌ده هم تو قشنگ‌تر شدن دکور خونمون تاثیر داره و هم از خاطراتمون مراقبت می‌کنه.

بهترین عکس‌ها برای ساخت تابلوی سه بعدی

بهتره عکس‌ها پرتره باشن و پس زمینه خیلی زیادی نداشته‌باشن. اگه پس زمینه شما رنگی و ساده باشه تصویر تابلو فوق‌العاده می‌شه. با این وجود اگه عکس‌هایی با مشخصاتی که گفته‌شد ندارین نگران نباشین، می‌شه با همکارهای ما در بخش پشتیبانی راجع به تصاویر ارسالیتون صحبت کنید و بهترین‌ها برای تابلو انتخاب بشن.

۲- از احساسات کمک بگیر

نکات گرفتن عکس خوب

ما همه به عنوان انسان نسبت به احساسات کشش داریم. چه سوژه عکاسی گریه کنه و چه بخنده احساسات باعث می‌شه به عنوان انسان به سوژه توجه بیشتری نشون بدیم. تصاویری که احساسات را نشون می‌دن موندگارن و همیشه توجه مخاطب را جلب می‌کنن.

اما چطور می‌تونیم عکس‌های احساسی بگیریم؟

اگه عکاسی پرتره انجام می‌دین این که با سوژه به محلی آشنا بری خیلی تاثیر داره. مثلا به پارکی بری که خاطره‌های زیادی داره و حتی اگه تونستی ازش بخوای برات خاطره‌ای تعریف کنی.

زیاد می‌بینیم که عکاس‌هایی که از عروس و دومادها عکاسی می‌کنن مدام بهشون اخطار می‌دن و گله می‌کنن.

سعی کن بخشی از زمان عکاسی را بدون مداخله و نصیحت کردن بگذرونی. اگه هدفت را روی این بذاری که سوژه‌ها فراموش کنن جلوی دوربینن خیلی عکس‌های احساسی خوبی می‌گیری. یکی از مهم‌ترین نکات عکس خوب اینه که واقعی باشه.

فوکوس و تمرکز را روی چشم‌ها قرار بده

شنیدی که می‌گن چشم‌ها هیچوقت دروغ نمی‌گن؟ اگه دوست داری احساس کسی را به خوبی ثبت کنی چشم‌هاش را به خوبی ثبت کن.

مدام در حال گرفتن شات باش. شاید اینطوری کمی کارت بیشتر بشه و نیاز باشه عکس‌های زیادی را نگاه کنی و از صافی خوب یا بد عبور بدی ولی باعث می‌شه یکدفعه به عکس‌هایی بربخوری که احساس‌های سوژه به خوبی ثبت شدن.

سوژه را گول بزن!

شاید تعجب کنی بگی یعنی چی خب؟ ولی این راه واقعا جوابه! به سوژه نگو داری عکس می‌گیری بگو داری دوربین را تنظیم می‌کنی و تو همین لحظه با عکس غافلگیرش کن. البته خب دقت کن خیلی هم بد موقع عکس نگیری!

چه عکسی برای ساخت لیوان آینه‌ای بهتره؟

عکس خوب و مناسب لیوان اینه ای

لیوان آینه‌ای لیوانی شگفت انگیزه که با عکس ارسالی شما ساخته می‌شه. عکست به کمک قوانین فیزیک و خطای دید به صورت درهم روی زیرلیوانی لیوان‌ آینه‌ای طراحی می‌شه.

بعدش چه اتفاقی می‌افته؟ بعد از اون با قرار دادن لیوان روی زیر لیوانی تصویرت روی بدنه‌ی لیوان پدیدار می‌شه.

مطمئنم قبلا همچین اتفاق عجیب و جذابی را از نزدیک ندیدی. هر بار با نوشیدن نوشیدنی مورد علاقت همزمان حس خوب عکس و یا نوشته‌ای که دوست داری را هم تجربه می‌کنی.

بهترین عکس برای ساخت لیوان آینه‌ای، عکس پرتره است. جملات کوتاه انگیزشی یا عاشقانه هم می‌تونن طرح لیوان آینه‌ای باشن.

با خوندن مطلب نکات عکاسی پرتره می‌تونی بهترین عکس‌های پرتره را بگیری و اگه دوست داشتی برای ساخت لیوان آینه‌ای هم استفاده کنی.

۳- قصه گوی خوبی باش

نکات یک عگس خوب

می‌دونی یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که باعث می‌شه بعضی از بهترین عکس‌های دنیا تبدیل به بهترین‌ها بشن چیه؟ قصه گوییه.

بعضی عکس‌ها به جای تکیه کردن به ترکیب خوب و ویژگی‌های منحصر به فرد دیگه، قصه خاصی را نمایش می‌دن. ما معمولا عکس‌های این مدلی را در منابع خبری می‌بینیم. مثلا عکس‌های المپیک داستان‌های زیادی همراه خودشون دارن.

یکی دیگه از بهترین مثال‌ها برای وقت‌هایی که یک عکس می‌تونه قصه‌ای را نمایش بده عکاسی از اولین لحظه‌ایه که دوماد عروس را در لباس عروسی می بینه. 🙂

چرا قصه‌گویی جزو نکات عکس خوب هست؟

عکس‌هایی که روایت‌گرهای خوبی هستن باعث می‌شن تخیل ما پرواز کنه و داستان عکس را در ذهن بسازیم و همین هم برامون جالبه. نشانه‌های کوچیک برای ذهن جالبن و مغز دنبال کامل کردن قصه‌شون می‌گرده.

ساعتی که قصه گوی خوبیه

ساعت سه بعدی قصه گو

تا به حال به این فکر کردی هر وسیله‌ای تو خونت می‌تونه قصه‌ای داشته‌باشه؟ قصه‌ای که آدم‌هایی که به خونت میان سعی می‌کنن کاملش کنن. 

ما با خرید وسایل مختلف بخش زیادی از شخصیتمون را به دیگران نشون می‌دیم که اگه مهمان‌هات و اطرافیانت کمی باهوش باشن متوجه می‌شن.

وسیله‌های خونه نشونه‌ای از افکار و احساسات ما هستن. سم گاسلینگ روانشناس اجتماعی تگزاس معتقده که آدم‌هایی که کلکسیون دارن احتمالا بیش از ادم‌های دیگه وظیفه شناس هستن.

به وسایلت نگاه کن و ببین با هرکدوم سعی داری به بقیه چی را نشون بدی؟

اگه آدمی هستی که به هنر، دنیای سادگی و مینیمال یا ابتکارات جدید علاقمندی ساعت سه بعدی می‌تونه قصه‌گوی خوبی برای نشون دادن احساساتت باشه.

ساعت‌های سه بعدی ساعت‌هایی با طراحی خاص هستن که با نصب روی دیوار دیگه تخت به نظر نمی‌رسن و به خاطر رنگ و مدل طراحی، سه بعدی به نظر میان. سه بعدی بودن ساعت‌های سه بعدی از دور دیدنشون را خیلی جذاب می‌کنه.

از انجایی که موقع ساخت این ساعت‌ها همزمان سادگی هم برای ما ملاک بود از المان‌های غیر ضروری در طراحی اجتناب کردیم. همین هم خوندن ساعت را راحت‌تر کرده.

۴- لحظات نمادین بساز

چطور عکس خوب بگیریم

وقتی لحظه نمادینی را ثبت می کنی در واقع در حال ثبت لحظه‌ای هستی که به تاریخ خاصی از گذشته ربط پیدا می کنه.

مثلا می‌تونی صحنه‌ای کلاسیک را باز تولید کنی و یا لحظه‌ای که نمایشگر داستانیه که به تازگی در دنیای اینترنت مورد توجهه.

این روزها که من این مطلب را می‌نویسم سریالی به اسم squid game  خیلی پرطرفدار شده و استفاده کردن از نمادهایی که نشونه این سریال باشه می‌تونه مدل عکس‌هات را جالب‌تر کنه.  این مدل عکس‌ها به مخاطب این امکان را می‌دن که از نظر احساسی با تصویر ارتباط بگیره.

پس اگه دنبال نکات گرفتن عکس خوب می‌گردی یادت نره می‌تونی با موضوعات محبوب این روزها داستان عکس خودت را بسازی.

۵- لحظه‌های منحصر به فرد را ثبت کن

چطور عکس خوب بگیرم؟

فکر می کنی راه آسون برای گرفتن یک تصویر جالب چیه؟

پرسونای مخاطبت را در نظر بگیر و عکسی بگیر که مختص مخاطبت باشه. برای مثال در حالی که این روزها داشتن مراسم عروسی تو محضر و تالارها رایجه کم پیش میاد کسی تو حیات خونه پدریش عروسی بگیره و این برای مخاطب جالب وخاص می‌شه.

همونطور که تو تصویر می‌بینی عروس و داماد به نقطه‌‌ی بکر و متفاوتی رفتن و توجه ما موقع دیدن عکس بیشتر جلب می‌شه.

لحظات منحصر به فرد را روی جاشمعی لیان تا ابد حفظ کن

عکس خوب برای جاشمعی لیان

وقتی بهترین روزی که داری روی جاشمعی شیک لیان ثبت می‌شه دیگه شب‌ها تکراری و خسته‌کننده نیستن.

جاشمعی لیان از پایه بتنی و صفحه نمایش خاص تشکیل شده. روی صفحه نمایش لیان عکس مورد علاقه و منحصر به فردی که ثبت کردی طراحی می‌شه. اما مراحل طراحی انقدرها که فکر می‌کنی آسون نیست.

ما لایه‌های رنگ سفید را روی هم قرار می‌دیم و برای انجام این کار سخت از هنرمون استفاده می‌کنیم.

قرار گرفتن لایه‌های رنگی روی همدیگه در نهایت عکست را روی صفحه جاشمعی ثبت می‌کنه و هر موقع که شمع معطری که دوست داری را روشن کنی علاوه بر روشن شدن جاشمعی عکست هم روشن و واضح می‌شه.

۶- از مفاهیم متضاد کمک بگیر

عکاسی متضاد- عکس خوب

این سبک مورد پسند همه نیست، اما جالبه. برای مثال وقتی تو خرابه‌های شهر از عروسی زیبا با لباسی سفید و تمیز عکس‌برداری می‌شه، یا برای مثال فرد بی خانمانی که یک ساعت گرون به دست داره.

به جز تضاد مفهومی استفاده از تضاد رنگی هم عکاسی را جذاب می‌کنه.

بیش‌ترین تضادی که هممون در عکاسی دیدیم، تضاد رنگ سیاه و سفیده. اگه بخوای تضاد رنگی را یاد بگیری بهتره با رنگ‌های گرم و سرد آشنا بشی و ازشون رو در روی همدیگه استفاده کنی. برای آشنایی بیشتر با رنگ‌ها می‌تونی از چرخه رنگ استفاده کنی.

۷- بیشتر از نور استفاده کن

اهمیت نور در عکاسی

نور و رنگ دو عاملی هستن که بسیاری از تصاویر خوب را شروع می‌کنن.

نور پردازی خوب می‌تونه یک صحنه کاملا معمولی را به یک صحنه شگفت‌انگیز پر از بافت و زندگی تبدیل کنه. برای مثال دو مورد از زمان‌های طلایی که مدرسین عکاسی توصیه می‌کنن زمان طلوع و غروب خورشیده.

نکاتی در مورد نوردهی

می‌دونم دنبال نکات عکس خوب می‌گشتی. پس از این قسمت غافل نشو چون خیلی مهمه.

دست از سر نورهای کم نور بردار

معمولا از عکاسی با نور زیاد می ترسیم. قبول دارم که ممکنه کار را سخت کنه اما غیر ممکن نیست. بهترین جهت نور روی سوژت را پیدا کن و بعد دنبال پس زمینه‌ای بگرد که ازش پشتیبانی می‌کنه.

یاد گرفتن قانون مربع معکوس هم می‌تونه بهت کمک کنه.

چطوری تو شب عکس های خوبی بگیرم؟

دیافراگم باز می‌تونه کمکت کنه. افزایش  ایزو ( ISO ) در تنظیمات دوربین، حساسیت لنز به نور را افزایش می‌ده و باعث تقویت سیگنال‌های نور دریافتی توسط پیکسل‌ها می‌شه.

چون در شب سرعت شاتر به طور قابل توجهی کاهش پیدا می‌کنه، استفاده از سه پایه یا گیره برای ثابت نگه داشتن دوربین در فرآیند نوردهی ( Exposure ) توصیه می‌شه.

از طرف دیگه حتی فلش دوربین برای عکاسی در تاریکی مطلق تعبیه نشده برای همین اگه که خیلی به عکاسی کردن تو نور شب علاقه داری باید فلش جداگانه تهیه کنی.

گردنبندی که از نور جون می‌گیره

چطور برای ساخت گردنبند عکس خوب بگیرم

نمی‌دونم توام عاشق نوری یا نه. ولی من که هستم. لیانا هم همینطور. لیانا کیه؟

گردنبندیه که به کمک نور جون می‌گیره. عکس پرتره مورد علاقت به کمک قرار گرفتن لایه‌های رنگ روی همدیگه داخل گردنبند لیانا طراحی می‌شه.

معجزه اما زمانی اتفاق می‌افته که لیانا را روبروی نور خورشید و یا لامپ بگیری و عکست ظاهر بشه!

لیانا جزو بهترین هدیه‌هاست. اگه خانمی هم می‌تونی عکس خودت را روی گردنبند ثبت کنی و هم عکس مادرت، خواهرت، همسرت و فرزندت.

اگه هم آقا هستی می‌تونی لیانا را برای عزیزترین‌ آدم‌های زندگیت بخری تا از معجزه‌ای که نور و هنر رقم می‌زنن،  لذت ببرن.

به جزئیات توجه کن

یک عکس خوب چه ویژگی هایی دارد

در جامعه ما که همه چیز به سرعت در حال گذره ثبت جزئیات ممکنه کاری کنه ادم ها باایستن و گل رز را بو بکشن . جزییات شگفت انگیزن و حتی تصاویری از جزییات زندگی هم می تونن جالب به نظر برسن.

خیلی وقت ها عکس های تازه کار از این می نالن که هیچ چیز خاصی نیست که بشه ازشون عکاسی کنن اما نکته اینجاست که در زندگی روزمرمون هم با کمی دقت می تونییم چیزای زیادی پیدا کنیم

مثلا ازلنر ماکرو استفاده کنید و از زیور الاتتون عکس بگیرید و ببینید چقدر جالبن.

چطور طاقچه های مجازی انقدر طبیعی به نظر می‌رسن؟

طاقچه مجازی

توجه به جزئیات نه تنها موقع عکاسی که وقتی محصولی طراحی می‌کنیم هم می‌تونه تغییر قابل توجهی ایجاد کنه.

طاقچه‌های مجازی برچسب‌های دیواری‌ای هستن که انقدر دقیق طراحی شدن که با نصب روی دیوار دقیقا شبیه به طاقچه‌های واقعی به نظر می‌رسن. خونه را زیباتر می‌کنن و جای کمی هم اشغال می‌کنن.

طاقچه‌های مجازی خونه را خوشگل‌تر می‌کنن و باعث می‌شن افسردگی‌هامون کم رنگ‌تر بشن.

۹- پرسپکیتو را تغییر بده

پرسپکتیو در عکاسی

وقتی می‌خوای عکسی را به کسی نشون بدی در واقع داری یک منظره سه بعدی را به شکلی دوبعدی به نمایش می‌ذاری. برای این که بهتر بتونیم عمق و اندازه را نشون بدیم از تکنیک پرسپکتیو استفاده می‌کنیم.

با انواع پرسپکتیو در عکاسی آشنا شو:

اگه دنبال نکات عکس خوب هستی، بهتره که بدونی سه نوع پرسپکتیو کلی وجود داره که می‌شه ازشون استفاده کنی:

  • پرسپکتیو تک نقطه‌ای: وقتی خطوط فرضی چشم را به سمت یک نقطه خاص هدایت می‌کنن، پرسپکتیو تک نقطه‌ای اتفاق می‌افته.
  • پرسپکتیو دو نقطه‌ای: وقتی خطوط فرضی به دو نقطه تلاقی می‌رسن بیننده داخل تصویر برجستگی حس می‌کنه.
  • پرسپکتیو سه نقطه‌ای: وقتی خطوط فرضی از سه جهت مختلف حرکت کنن و سه نقطه تلاقی ایجاد بشه، پرسپکتیو سه نقطه‌ایه. معمولا وقتی این اتفاق می‌افته که تصویر از بالا و یا پایین گرفته بشه.

پرسپکتیوهای دیگه‌ای هم وجود دارن اما خیلی کم استفاده می‌شن. پس اگه راجع به همین سه مدل بیشتر مطالعه کنی و عکس ببینی حسابی پیشرفت کردی.

۱۰- به خطوط تصویر توجه کن/ نکته آخر از سری نکات گرفتن عکس خوب

خطوط در عکاسی

هر عکس خطوطی داره که ریتم و آهنگ اون عکس را می‌سازه.

وقتی از دریا عکس می‌گیریم خطوط افقی مشخص کننده احساس تصویرمون می‌شن. خطوط در مدل‌های مختلف احساسات مختلفی را هم به بیننده منتقل می‌کنن. برای همین شناختشون خیلی مهمه.

با انواع خطوط در عکاسی خوب آشنا شو:‌


▪ خطوط مستقیم افقی: احساس سکون و آرامش
▪ خطوط مستقیم عمودی : احساس قدرت و وقار
▪ خطوط مستقیم : حس قاطعیت و اطمینان
▪ خطوط منحنی منظم : احساس آرامش – حالات رویایی
▪ خطوط شکسته : احساس تردید و نا آرامی

این متن با اندکی تغییر و اضافه کردن مفاهیم لازم، ترجمه‌ای از مطلب کریستوفر لین، بنیان‌گذار استدیو عکاسی عروس در لس انجلس بود که امیدوارم ازش راضی بوده‌باشی.

جمع بندی مطلب نکات عکاسی خوب

ما داخل این مطلب کنار هم ده تا نکته خیلی خوب یاد گرفتیم تا بتونیم عکس‌های خوبی بگیریم که هم خودمون کیف می‌کنیم و هم کسایی که عکسمون را تماشا می‌کنن.

عکس‌های خوبت می‌تونن تبدیل به دکوری‌های موندگاری بشن که هر خونه‌ای بهشون احتیاج داره. آخه خونه بدون وسیله‌های شیکی که ما براش می‌خریم هیچ حس و حال خوبی نداره. قبول داری؟

ما در ویداوین تولید کننده‌ی محصولات دکوری خاص و سه بعدی هستیم. به کمک محصولات سه بعدی ویداوین هم دیگه تو خونه دلمون نمی‌گیره و هم موقع خرید هدیه سردرگم نمی‌شیم.

این اولین مطلب ویداوین نیست. مطالب زیر هم می‌تونن کمکت کنن. دوست داشتی بهشون سر بزن:

  • نکات عکاسی حرفه ای برای اینستاگرام: از ژست‌های مختلف گرفته تا نکات عکاسی پرتره و عکاسی از محصول همش را می‌تونی تو این مطلب پیدا کنی. انقدر این مطلب جامع شد که خودم هم یک عالم چیز ازش یاد گرفتم.

تو بخش دیدگاه برام بنویس آیا از نکات عکس خوب که معرفی کردیم، راضی بودی؟ چه سوالاتی تو ذهنت هست که هنوز راجع بهشون به جواب نرسیدی؟ می‌تونی ازم بپرسی تا کمکت کنم. 👇

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.